Żywa lekcja matematyki w klasie V

W dniu 4 kwietnia odbyła się terenowa lekcja matematyki, dotycząca pól powierzchni prostokątów.

Uczniowie mogli na żywo zobaczyć i zbudować takie jednostki powierzchni jak metr kwadratowy czy ar. Lekcja miała na celu pokazanie uczniom wykorzystanie wiedzy zdobytej na matematyce w praktyce zamiast tradycyjnej pracy z podręcznikiem i zeszytem. Po krótkim przypomnieniu czym jest pole powierzchni figury, uczniowie wyszli przed budynek szkoły na boisko, gdzie zmierzyli i zbudowali kwadrat o boku 1 metra - czyli jeden metr kwadratowy. Następnie zmierzyli boisko przed szkołą i obliczyli jego pole, wyrażone w metrach kwadratowych.

Potem udaliśmy się na trawnik za halę gimnastyczną, aby zbudować za pomocą uczniów kwadrat o boku 10 metrów - który miał powierzchnię jednego ara, dzięki czemu uczniom będzie łatwiej wyobrazić sobie jednostki pól figur oraz zobaczenie jaką powierzchnię zajmuje ar. Na końcu, dla utrwalenia zmierzyliśmy wymiary ścieżki przed szkołą, drzwi sali gimnastycznej i obliczyliśmy jaką zajmują one powierzchnię.